Projektowanie logo

Projektowanie logo dla fotografa

logo fotograf

Stworzenie logo dla fotografa i zakładu zajmującego się robieniem zdjęć, wbrew pozorom może być wyzwaniem. Jako że jest to branża istniejąca od długiego czasu łatwo popaść w rutynowe wykorzystanie przypisanych odgórnie symboli. Takich jak te, które zakodowały się w głowach przez lata styczności z nimi na co dzień. Radą numer jeden staje się więc próba podejścia do tego zupełnie na nowo.

Załóż konkurs na logo dla fotografa

Z tego tekstu dowiesz się:

Logotyp dla fotografa

Sygnet, czyli graficzny element logo to jedna z najistotniejszych kwestii, jeżeli chodzi o tworzenie marki. W przypadku logo zakładów fotograficznych utarły się tak, jak w każdej branży pewne symbole. Powielanie ich przyczynia się do pożądanej, natychmiastowej rozpoznawalności obszaru działania firmy, ale jednocześnie wykorzystanie ich niekoniecznie pozwala wyróżnić markę. Najczęstszymi znakami graficznymi są: obiektyw, przesłona, no i oczywiście cały aparat fotograficzny. Czy można więc zastosować je, tworząc nowe logo dla fotografa? Oczywiście. Byle w przemyślany sposób.

Warto też odejść od zazwyczaj stosowanej w tym przypadku czerni i postawić na subtelne kolory. Nie mówimy tu o przytłaczających barwach, ale samo zastosowanie choćby niebieskiego zamiast czarnego, daje ciekawe i przyjaźniejsze dla odbiorcy rezultaty.

Dla nowoczesnego atelier fotograficznego, specjalizującego się w zdjęciach dla mediów społecznościowych, czy sprzedaży internetowej symbol przesłony albo starego typu aparatu analogowego po prostu nie pasuje. W takim przypadku lepiej sprawdzi się bardziej uniwersalny znak, uproszczona forma obiektywu, czy wręcz odwołanie do aktualnych trendów w świecie fotografii modowej i lifestylowej.

W przypadku fotografa — artysty tworzącego stylowe pamiątki podczas ważnych momentów życia możemy sięgnąć po klasykę, ale zmienione, drobne elementy, takie jak odpowiednie miękkie krzywe czy wspomniany wyżej kolor, mogą znacznie poprawić jego odbiór.

Czego nie wykorzystać tworząc logo dla fotografa?

Można spróbować wszystkiego, tylko czy warto? Weźmy na tapetę ciekawy i mający wiele możliwości graficznych motyw kliszy. W dzisiejszych czasach okazuje się być on praktycznie nieznany dzieciom i młodzieży. Za kilka lat to oni staną się konsumentami, do których skierowana będzie oferta branży i wtedy zderzą się z nic nieznaczącym symbolem.

Font w logo zakładu fotograficznego

Sama typografia użyta w logo tak jak w większości przypadków musi przede wszystkim pasować do charakteru sygnetu. W przypadku decyzji o umieszczeniu w logo samej nazwy, bez znaku graficznego, mimo wszystko sugeruje się użycie prostego i czytelnego fontu.

A czy gdzieś w ogóle warto użyć samego logotypu? W przypadku małych, często rodzinnych firm, które posiadają punkt fotograficzny zajmujący się robieniem zdjęć do dokumentów, może nie być to złym pomysłem. Jest to zazwyczaj marka tworzona przez lata, a powstała w czasach, kiedy logo nie było aż tak istotnie. Często sygnowana jest rodzinnym nazwiskiem, które to stało się marką samą w sobie. Wtedy można sobie także pozwolić na ponadczasowy styl, a w przypadku chęci posiadania "bogatego" znaku marki, na czcionki mające na celu przypominać pismo ozdobne – odręczne.

Wracając do siły przyzwyczajenia...

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zakłady fotograficzne mające odleglejszą historię, pamiętają czasy, kiedy nie było kserokopiarek. A co to ma do rzeczy? Otóż one same powielały swoje ulotki i inne nośniki ofert, za pomocą wywołanych wielu kopii czarno-białych zdjęć. Stąd przyjęło się w nich robić proste, często tworzone za pomocą pióra lub tuszu znaki identyfikujące, obecnie nazywane po prostu logo. To one w dużej mierze dzisiaj, przy tylu innych możliwościach wpływają na pierwsze skojarzenia z branżą, na co nie zawsze chcemy stawiać.

Komu zlecić zaprojektowanie logo fotograficznego?

Oczywiście można rozpocząć poszukiwanie grafika, bądż agencji graficznej w internecie. Proces ten jest jednak żmudny. Musimy zlaneźć kogoś kto będzie nam odpowiadał stylem. Taka osoba musi również "być na naszą kieszeń".

My proponujemy inne rozwiązanie: założenie konkursu graficznego na logo dla fotografa na naszym portalu. Dzięki temu nie musisz szukać osoby, której styl by Ci odpowiadał, gdyż otrzymasz dziesiątki, jeśli nie setki projektów w różnych stylach! Co najważniejsze sam ustalasz budżet jaki jesteś w stanie wyłożyć na swoje wymarzone logo. 

Tagi: logo
Wyświetleń: 92

0.0
Oceń:

Ocena: 0.0 / głosów: 0

Komentarze (0):

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze

Idź do góry